Ви вже чули про мейкерспейси, і можливо навіть користувалися одним з них. Але як же ж розпочався цей глобальний рух сфокусований на мейкерстві?

Ми коротко визначили ідею мейкерспейсу як неформального навчального середовища призначеного для майстрування та розвитку навичок (skill building). Тепер, щоб зрозуміти переваги побудови мейкерспейсу у вашій спільноті, ми вивчимо витоки цього руху.

Хто такі мейкери?

Мейкерський рух складається з мейкерів які використовують мікс цифрових та ремісних навичок щоб створювати та розповсюджувати винаходи задля приватного використання та використання їхніми громадами.

Мейкерський  рух часто характеризується як низовий рух. Це означає що він формується знизу догори, а не організований якимось керівним органом чи натхненним лідером. В серці руху — особи які мейкерськими навичками та пристратю до розповсюдження разом утворюють спільноту мейкерів.

Багато мейкерів є хоббістами та ентузіастами які з задоволенням набувають практичних навичок разом у спільному просторі. Багато хто з них навіть іде у бізнес та будує компанію, засновану на власноруч створених інноваціях. Вони молоді та старі, з усіх верств суспільства, з різними професіями та навичками, всіх об’єднала любов до мейкерсьтва.

Що саме вони роблять?

«Мейкерство це фундамент для визначення що означає бути людиною. Ми повинні робити, створювати та виражати себе щоб почуватися цільними». — Mark Hatch, Маніфест Мейкерського Руху

Люди роблять проекти які є значущими для них, для вирішення проблем вдома, в школі, на роботі або в спільноті — або просто для забавки та гарного настрою. Традиційні ремісничі та крафтові навчики є загальними формами мейкерства до яких входять:

 • деревообробка
 • металообробка
 • шиття
 • в’язання
 • паперові та картонні ремесла

Цифрове мейкерство, або мейкерство з використанням цифрових технологій, стає найбільш поширеним творчим пошуком у мейкерському русі. Доступні пристрої, такі як Arduino і Raspberry Pi, дозволяють хоббістам та освітянам створювати цифрові винаходи які висвітлюють щось про те хто вони є та допомагають їм знаходити рішення для проблем та завдань у їх повсякденному житті.

Навички цифрового мейкерсьтва включають, але не обмежуються:

 • комп’ютерне програмування
 • комп’ютерне «залізо»
 • робототехніка
 • поєднані пристрої /connected devices/
 • інтернет речей (IoT)
 • використання відкритих даних
 • фізичні обчислення

Поняття мейкерства як підгрунтя мейкерської культури

Мейкерська культура підкріплюється концепціями які поділяють ті хто є частиною мейкерського руху:

Ви вчитеся через роботу

Навчатися беручі участь у діяльності це не нова концепція, особливо у освіті, і вона є основою мейкерства. Деякі з слів, що використовуються для оипсу цієї концепції — майструвати, хакнути, побудувати, винайти та створювати. Вони викликають асоціації про використання експериментів та отримання практичних навичок щоб утримувати тих хто навчається мотивованими.

Самоврядний та веселий

Мати свободу щоб спрямовувати своє особисте навчання то дуже сильний мотиватор. Мейкерські проекти здебільшого сфокусовані на вирішенні особистих, локальних або глобальних проблем. Мейкери мають ідею яку вони розділяють на кілька частин щоб зрозуміти де вони поки що не мають навичок для реалізації, та вони починають вивчати їх коли реалізують проект. Це грайливе самовивчення, яке призводить до побудови чогось, чим учасник/ки проекту пишаються.

Sharing

В мейкерській культурі мейкери діляться з іншими не тільки своїми закінченими проектами, але також і змістами та інструментами/процесами завдяки вони зробили це, щоб дізнатися більше поки вони пишуть інструкцію, щоб отримати зворотній зв’язок, та допомогти іншим хто б хотів зробити щось схоже. Мейкери також діляться своїми навичками з іншими через мітапи, семінари та події такі як Maker Faire.

Працювати відкрито

Мейкерство може відбуватися локально, та розповсюдження здебільшого відбувається глобально через інтернет-публікації процесу будівництва, коду, дизайну проекту, нюансів конструкції та засвоєних уроків. Блоги та завантаження відео є популярними шляхами через які мейкери діляться своїм досвідом щоб тримати спільноту краще інформованою.

«ми» розумніше ніж «я»

Працювати з іншими над проектом що представляє особистий інтерес — поширена практика у мейкерському русі. Люди співпрацюють для обміну навичками, знаннями та порадами для досягнення мети. Іноді це трапляється локально в клубі чи на події, але це також відбувається онлайн. Через доступ до розуму вулика, який складений з неймовірної кількості осіб з усього світу, мейкери можуть досягти найкращого результату для свого проекту та навчальної подорожі.

Перероблення та повторне використання

Наша щоденна актвність генерує безліч сміття. Постійне оновлення наших гаджетів перетворюється на все більшу проблему. Багато мейкерів полюбляють використовувати сміття щоб будувати свої проекти. Тому мейкерспейси здебільшого заповнені догори баками для пластмас, деревини, картону, електричних відходів та старих іграшок, з яких кожен може взяти застосувати що йому треба.

Кожен з нас — мейкер

Як пояснює Дейл Доерті у його «Ми всі мейкери TED», рух відкритий для кожного.

Матеріал є вільним перекладом з статті «The Maker Movement» з безкоштовного онлайн-курсу «Build a Makerspace for Young People»

Найближчий український ярмарок — перший Dnipro Mini Maker Faire. Для вчителів та викладачів безкоштовні квитки на ярмарок у Дніпрі.

До зустрічі!