Тепер я знаю, що  “C” у фразі “План С” означає – Спільнота. Якщо План А – це держава, План В  – це промисловість, тоді План С — це дія суспільства.

Це перша частина перекладу статті засновника журналу Make Magazine та ярмарків Maker Faire Дейла Доерті. Дякуємо Ганні Яковенко за переклад. 

У статті Як цивільні технології  можуть зупинити пандемію , Ярон Ланьє та Е. Глен Вейл (вид. Foreign Affairs) висвітлюють успіх в Тайвані тих зусиль, які були направлені від низових ініціатив для контролю поширення коронавірусу в їх країні. “Головний принцип був не в підпорядкуванню та контролі, але взаємній повазі  та співпраці”- кажуть автори.

Зусилля Тайваню були “поєднанням технологій, активізму та громадянської співучасті”, на противагу повільним горизонтальним діям Китаю та Америки.  В статті також порівнюють реакцію Сполучених Штатів на пандемію сьогодні з такою, як була після Перл Харбору за безпрецедентним сплеском “низки урядових та очолюваних громадянами індустріальних і технологічних інновацій”.

Ключовим для Америки та Тайваню на сьогодні було спонукати (пришвидшити)  бажання громадян бути корисними виробниками, а не тільки споживачами приладів, необхідних для перемоги над ворогом – іноземною армією чи летальним вірусом. Суспільства, яким не вдалося так вчинити в час кризи – змарнували свій найбільш критичний ресурс.

Подивімося поза Уряд США. І тут є обґрунтовані сподівання на кількісні і якісні показники зусиль спільнот у  “Плані С”. Наприклад, група Open Source COVID-19 Medical Supplies (OSCMS) на фейсбуці зросла до 55 тисяч учасників, а адмін групи Ґі Кавальканті розповів, що йому допомагають ще близько 400 волонтерів. Кавальканті підрахував, що учасники групи виготовили 20 тисяч захисних щитків і 500 тисяч масок. Врахуйте, що група з’явилась всього два тижні тому. Хто в ній? “Це колишні керівники компаній рейтингу Fortune 500” – коментує Ґі. “Це орієнтовно 40 лікарів. 120 документознавців різного штибу, включно з бібліотекарями і медичними транскрипціоністами”. Люди коротко представляються – про свій досвід та інтереси. Тут немає посилань на резюме у LinkedIn чи назв посад. Ці речі є тут просто зайвими.

Бред Холсей, співзасновник Building Momentum, каже, що різнобічний склад команди продукує інноваційні рішення для подолання коронавірусу. Тут є і електро-інженери, інженери-механіки, люди, що навіть не закінчили коледжу, без освіти та театрознавці”

Коли щось вирішують робити за Планом А чи Планом B, створюється цільове завдання. Для Плану С рушійною силою є самоорганізація та волонтерські внески. Багато хто паралельно працює, ймовірно навіть не здогадуючись про те, скільки роботи вже стоїть за усім цим, але кожен з них усвідомлює наскільки ця робота є терміновою і життєво необхідною.  Переважна більшість залишилась без роботи або працює незалежно від свого роботодавця – це не та робота, за яку зможуть заплатити. Вони роблять її, ну, тому що є розуміння чому і чому саме зараз.

Вимикання найгучнішого голосу в кімнаті

Мейкери та виконавці всіх типів знають, що найчастіше той, кого чути найбільше, не має, насправді, що сказати. Цей Чарівник країни Оз характерний тим, що в увесь голос звинувачує дії влади чи індустрії, але погодьтеся, що ми не можемо знати усіх закулісних реалій.

Виконавці та мейкери,  які чітко знають що роблять, тяжіють до таких самих як вони – тих, хто воліє наполегливо працювати закатавши рукава. Таке самовідсіювання відбувається між людьми, які активізують свою діяльність. Це до слова, чому їх буває не чути. Просто вони зайняті. Вони створюють зв’язки онлайн крізь регіональні, національні чи корпоративні кордони. Знаходять один одного і шляхи співпраці разом як повноцінний рух громадянського опору.

При цьому, ті, хто говорить про План А та План В мають проблеми, працюючи разом. У вівторок Білий Дім розірвав угоду з GM на виготовлення вентиляторів (йдеться про ШВЛ – прим.автора) , а потім занизив потреби в них. В п’ятницю Білий Дім почав тиснути на GM, під приводом вимог Акту про виробництво оборонної продукції. Додайте до цього ще коментарі про те, що губернатори штатів повинні бути “вдячними” за федеральні зусилля. Не так багато в цьому поваги та співпраці, чи не так?

Ведуча CNN Бріанна Кейлар наслідуючи заворожуючий момент Говарда Біля, вигукнула: 

Де в біса вентилятори?

Було щось надривне в голосі Кейлар, коли вона вигукнула це питання. Дякуємо. В іншому інтерв’ю Кейлар збуджено сказала чиновнику з адміністрації Пітеру Наварро:

Ви просто витрачаєте наш час.”

Цього тижня Наварро був призначений координатором Акту Національного виробництва оборонної продукції, саме з питань державної відповідальності з забезпечення медичним обладнанням.

Час — наше все. Криза вже тут.

Частина друга

Ганні Яковенко — щира подяка за переклад