Продовження статті “С” означає Спільнота. Перша частина — за посиланням.

Режим “Криза” ввімкнуто

Центри з контролю та профілактики захворювань (далі CDC – Centers for Disease Control and Prevention , прим.перекладача) мають свою послідовність що відбувається в кризовому режимі – спочатку це режим звичайної потужності, потім режим непередбачуваної потужності, а потім режим кризової потужності. Лікар з Каліфорнії сказав мені, що шпиталь, в якому він працював, зараз на стадії непередбачуваної потужності, але вже скоро перейде до наступної – кризової. “Ти сам по собі в кризовому режимі” – сказав він. Справді. Якщо глянути на ситуацію з дефіцитом масок, CDC каже, що його стратегія кризових потужностей включає повторне використання масок для обличчя. Крім того, якщо маски для обличчя недоступні, керівництво CDC говорить:

Працівники охорони здоров’я можуть використовувати, у крайньому випадку, саморобні маски (в т.ч.бандани, шарфи), у догляді за пацієнтами з COVID-19.

“Ти починаєш дивитись на речі по-іншому в кризовому режимі” – каже каліфорнійський лікар, – “Я не збираюсь бачитись з жодним пацієнтом, просто одягши бандану”

СDC каже, що кризовий режим для респіраторів N95 дозволяє “альтернативні стратегії,  що не співмірні із сучасними американськими стандартами по догляду.” Це лякає, але це правда. Це те, де ми є зараз. Це і є ті нові реалії, про які Ґі Кавальканте казав: “Новини просто не встигають за реальністю”.

3D Друк — це молоток

Низка мейкерів з якими я говорив, мали свої аргументи “проти” рішень для друку на  3D принтері. Так виглядає, що для багатьох – 3D принтер це вирішення усіх проблем як-от приказка про те, “якщо все, що ти маєш, – молоток …” Найбільша проблема 3D-друку полягає в тому, що він повільний. Занадто повільний для того, щоб виготовити щось у великих кількостях. Потужності достатньо, щоб виготовити форму чи закрити інші аспекти в проектуванні. Але існує багато інших інструментів, які на порядок швидші, більш масштабовані для виготовлення в промислових обсягах. Однак якщо у вас є лабораторія, наповнена 3D-принтерами, і ви хочете запустити їх в роботу, ви можете вибрати неправильний інструмент для роботи 

Білл Хемфілл, доцент кафедри інженерії Державного університету Східного Теннесі (ETSU), знайшов 3D-дизайн для захисного щитка на opensourceventilator.ie, а потім змінив 3D-дизайн для джгута захисного щитка для виготовлення його вже на лазерному різаку, а не на 3D-принтері.  “ Я використовую 3D друк з 2003 року”, – каже Хемфілл, який викладає CNC в ETSU. “3D принтери круті і сексі, але дуже повільні,”-додає він. На його думку, ми можемо склепати щось на лазері і вирізати зі швидкістю світла і отримати більше пропускної здатності.

В Арлінгтоні, штат Вірджинія, Бред Хелсі був запрошений на перемовини, влаштовані офісом гебернатора Нью-Йорку та консорціумом виробників Нью-Йорку. “Мова йшла про те, як налагодати масовий друк масок на 3D принтерах”, сказав мені Бред минулої п’ятниці. Після дзвінка він сказав: “Краще не друкувати їх на 3D.” Таким чином він закликав їх застосувати більш продуктивні методи. “Тієї ночі, коли я прийшов додому, я вакуумно-сформував пару масок на гіпсових формах і надрукував на 3D пару форм облич.” Наступного дня він розповів  консорціуму про свій підхід до процесу і чому він є найкращим. Він поділився дизайном та описом процесу з виробничими групами. “Все розшерив. Вся інтелектуальна власність, всі моделі в CAD, все було викладено для загального доступу.” Бред думає, що вже на початку наступног тижня він вийде на цифру в 5 тисяч масок щотижня методом термоформування також порізку лазером і штампування фільтрів: “Ми зробили і те, й інше, розумієш, мені треба побачити, що має найвищий коефіцієнт продуктивності.” Компанія в Нью-Йорку прогнозує, що з використанням їх вакуумного формування, вони зможуть виготовити до 10 тисяч шт на день.  “А це вже наближає нас до партії в сотні тисяч штук”, каже він. В будь-якому разі, потреба Нью-Йорка озвучена в 100 млн шт до червня.

“Це означає, що нам потрібно нарощувати виробничі потужності” – коментує Бред, і це означає, що проблема залишається до кінця не вирішеною. 3D друк перестав, насправді, грати вирішальну роль для вирішення проблеми в цьому завданні, і зосередився на друці форм для масок і виготовлення 3D друкованих моделей людських облич для тестування масок. “Команда з 3D друку була винятковою”, – підсумовую Бред

 

UV санітайзери

Бред розгорнув мобільні тренувальні лабораторії для військових в Штатах та на Близькому Сході, надавши їм можливість та інструментів, які допомогли б їм стати мейкерами. Він був задіяний до усунення наслідків катастрофи, спричиненої ураганом на Карибах і описував це в Make:magazine . Як колишній військовий і науковець, він чудесно справлявся з завданнями вирішення проблем “в полях”. Я знав, що він та його команда з Building Momentum будуть щось робити в мейкерспейсі The Garden в Арлінгтоні.

Перший виклик, з яким він зіткнувся і для якого знайшов рішення – це те, як дезінфікувати об’єкти без хімічних засобів. “Я дав завдання команді, аби вони за тиждень вдосконалили робота , який би міг використовувати ультрафіолетове проміння (UV) для дезинфекції вертикальних і горизонтальних поверхонь”. Чому саме UV санітайзери? “Якщо говорити про масові речі, коли вони потрапляють зі спільноти в шпиталь, як ви будете впевненими, що вони теж не є розповсюджувачами вірусу, коли виконують якесь завдання там?” Він хотів йти на випередження проблеми і “знайти кращий шлях дезінфекції усіх цих штук”. Чому для цього знадобився саме робот? “UV світло страждає від того, що називають правилом зворотнього квадрата. Це означає, що чим далі ви знаходитесь від об’єкта, то більше втрачається дезінфікуючий ефект. Тому, робот переконується, що дистанція є ефективною і підбирає потрібну інтенсивність випромінювання.” Світло UV-C типу, що використовується для дезінфекції, є більш руйнівним, ніж світло типів UV-A і UV-B, які спричиняють  засмагу,  тому людині не бажано тривалий час бути під таким світлом. 

Команда стартувала в понеділок, а вже в п’ятницю робот дезінфікував все навкола. Наступного тижня вони вдосконалили робота, який вже міг пересуватись і по килимовому покриттю. У них згодом виникли проблеми з компонентами, але деякі компоненти були взяті з попередніх проектів, в хід пішли навіть танкові протектори. Дістати UV-C лампи було ще тою задачею, але вони й з нею справились. “Тепер ця штука справді іонізує і вбиває усе в кімнаті”, сміється Бред. Проте UV-C робот-санітайзер не тільки для медичних потреб. Він може використовуватись для дезінфекції будь-якого місця і Бред вже отримав замовлення з коворкінгів та аеропортів. 

Наступним його проектом став UV-C гриль-санітайзер, який виглядає як щось середнє між барбекю грилем і солярієм. “Він зроблений за тим же принципом. Якщо ви можете тримати лампу на визначеній відстані від того, о бажаєте продезінфікувати, знаючи фіксовану відстань і потужність, з якими працюєте, ви можете використати гриль з сіткою. Налаштувавши гриль таким чином, ви просто закриваєте гриль та вмикаєте його і він вбиває усе всередині нього.” Гриль зайняв у нього три години, про що він також виклав відео на своєму YouTube каналі.

Бред розповів, що у них було два треки для цих проектів: один – це ,власне DIY, а інший – це вдосконалення вже самого продукту. “Ця ідея захопила  DIY спільноту і навчила нас дечому”, каже Бред. Але вона також відповідала і комерційному запиту, так як будівельні компанії також потребували дезінфекції масок на будівельному майданчику. 

Команда Бреда відреагувала, звісно, але COVID-19 позначився на фінансовій складовій і їх бізнесу.  “Всі наші тренінги були скасовані, так само як і корпоративні події, в тому числі в мейкерспейсі The Garden. Але вони продовжували дуже швидко працювати. І він досі дивується тому, як організації в уряді та війську змогли підсилити зусилля Плану С.

Це як стиковка з космічною станцією, правда? Є велика напруга до того моменту,  коли космічний човен приєднається до космічної станції. Але як тільки вам це вдалось, все інше вже йде відлагоджено. Оця взаємодія між нами і ними, те, що ми зробили самостійно,  і те,  якщо це роботи разом – результат в рази кращий.  Він також роздумував над тим, як досягти, аби політика відповідала тому, що можуть технології, аніж коли технологічні процеси підпорядковувати стандартам політики.

“Ми потребуємо полісі мейкерів, які здатні оперативно оцінити та  змінювати правила під вимоги”

 

Мережа поставок зруйнована

Якщо немає складових, неможливо нічого скласти докупи. Ця істина існує як для великих виробників, так і для маленьких. Губернатори нарікають, що вони змагаються один з одним за вентилятори. Але, якщо копнути глибше, то і виробники вентиляторів також змагаються між собою за компоненти. 

Коли GM переходить у статус виробника вентиляторів (ШВЛ – прим.перекладача), то стає  ще на одного конкурента компонентів для них більше. Як зазначив один з постачальників “Ти просто маєш купу незавершених апаратів ШВЛ, у яких бракує однієї й тієї ж деталі”

 Кавальканті з OSCMS, основна робота якого – управління компанії з робототехніки, сказав, що знав про збій ланцюга постачальників ще 5 и 6 тижнів тому. “Просто я перестав мати змогу збирати роботів” – розповів він мені, “Причина зрозуміла – робот, це прилад, що складається з тисячі компонентів, що постачались звідусіль.”

Коли постачальники в оффлайні, створити щось стає не просто складно, а “неможливо, тому що більшість їх не можуть виготовити спеціалізовані складові”. Він усвідомив весь масштаб проблеми, оскільки поставки медичних товарів скрізь по Штатах зменшились, а мережа поставок зруйнована. І навів такий приклад:

“Скажімо, ми маємо маски N95, виготовлені в Америці. Але одна з деталей в них – з Китаю. Виробники можуть отримати пластикову деталь від іншого постачальника в Індії. А еластичну гумку – ще звідкись. Якщо ж є проблема з постачанням цих компонентів – виготовлення масок розвалиться. Оскільки у вас немає чим закрити потребу в компонентах.

“Я передбачав, що великі виробники, з великими мільйонними промисловими тиражами продукції, є сильними тому, що підрядники-постачальники все вчасно доставляють, але весь процес може завалитись через те, що ланцюжок постачальників розірветься. ЯКщо ви очікуєте на щось з Індії, вся країна втрапить у локдаун. Ви нічого не зможете вдіяти. Це каскадом накриває весь світ

“Я усвідомив, що єдиний шлях забезпечити людей – це зробити самому. Для мейкерспейсів це може бути першою опорною цеглиною для лікарень, наприклад, забезпечувати їх масками-щитками, оскільки вони в них відчувають гостру потребу”.

Щира подяка за переклад Ганні Яковенко