Розглянемо тільки два, але два великих приклади. Один з Італії, другий з США + впливає і на інші країни.

Нафтогазова державна компанія Eni — одна з найбільших компаній в Італії. Протягом останніх років компанія змінила своє позіціонування від нафотгазової до енергетичної. Подивимося що було зроблено, з мейкерської точки зору.

Eni є ключовим партнером найбільшого в Європі ярмарку мейкерів — Maker Faire Rome. Мав можливість потрапити на ярмарок в Римі у 2016 році. Найбільший стенд у павільоні “Energy” був саме стенд Eni. Що мене здивувало — весь стенд був забитий різноманітними проектами з альтернативної енергетики. І жодного слова про нафту чи газ, всі і так знають міць компанії у цих сферах.

У 2016 році стенд Eni на Maker Faire Rome виглядав так

У 2018 році компанія Eni також є генеральним партнером Maker Faire Rome. Компанія фінансує кліп скаженого гурту GAUDATS JUNK BAND. Гурт доволі чітко артикулює напрямок розвитку компанії а також ідеї щодо розвитку економіки Італії — циркулярна економіка.

Пощастило потрапити на відкриття ярмарку і послухати виступи представників Eni. Був трохи вражений — за кілька років державна і “повільна” Eni підняла процес переробки олії після смаження продуктів на біопаливо яке вже використовують танкери. Кілька слайдів з Opening Event з виступа представників Eni.

Гурт Junk Band готується відкривати ярмарок Maker Faire Rome
Гурт Junk Band готується відкривати ярмарок Maker Faire Rome

Другий приклад.

У 1998 році Ніл Гершенфельд починає викладати у MIT клас «Як зробити (майже) все». У 2001 році Гершенфелд формує концепцію Fab Lab — Fabrication Laboratory. Fab Lab це дещо стандартизована майстерня з тардиційним та цифровим інструментом як здебільшого вчить користуватися цим інструментом всіх охочих. Детальніше за посиланням https://uk.wikipedia.org/wiki/Fab_lab


За 20 років у світі вже більше 1000 Fab Lab по всьому світі, в Україні 8 і ще кілька на підході.
https://fablabs.io/labs/map

Fab Lab у Ісландії

Просування концепції Fab Lab рухається доволі повільно через брак фінансування. Тоді у 2014 році на сцені з’являється компанія Chevron і каже що відтепер буде підтирмувати ініціативи Fab Lab Foundation

Chevron починає пітримувати щорічні конференції Fab, створює окремий ресурс Chevron STEM Zone,
допомагає вдосконалити Fab Lab у Вашингтоні а також точно робить щось, що поки нижче радарів. Нутром відчуваю.

Які тут можна зробити висновки?

Велики компанії дедалі більше співпрацюють з всесвітніми ініціативами, які насправді ідуть паралельно та багато у чому перетинаються — мейкерський рух та Fab Lab рух.

Дейл Доерті, засновник Make Magazine, називає Fab Foundation не інакше як “R&D-відділ всього мейкерського руху”(цитата з книги Дейла Free to Make).

В результаті регіони та країни що імплементують концепції отримують STEAM-підсилену початкову освіту, лабораторії Fab Lab в університетах, відкриті лабораторії та мейкерспейси для профорієнтації та перекваліфікації. Ба більше, маю кілька прикладів коли майстерні будують у зонах прийому мігрантів щоб відразу навчити людей хоча б базових навичок використання інструменту (узбережжя Греції).

Що в Україні?

15 ярмарків Mini Maker Faire за 4 роки — Дніпро, Одеса, Харків, Львів та Київ. Цього року також організували перший фестиваль 3d друку — RepRapUA.

Регулярне відкриття нових просторів для дорослих та дітей. Перелік ми ведемо на нашому сайті, наприклад майстерні Львова

Куди це прямує? Важко сказати, але у нас вже десятки цікавих історій стосовно перекваліфікації людей, розвитку проектів які народжувалися у майстернях як концепти. Слідкуємо далі.


Юрій Власюк
голова правління
ГО Мейкер Хаб