Ця стаття є вільним перекладом інструкції з сайту проєкту restarters, з дозволу авторів матеріалу. Оригинальна інструкція знаходиться за посиланням.

Хочете влаштувати власну Рестарт-вечірку? Чудова новина. Вони супер веселі, супер радикальні і супер практичні.

Якщо ви ніколи раніше не влаштовували Рестарт-вечірку, ми знаємо, що це може здатися трохи складним завданням. Тому ми зібрали цей комплект, повний інформації, ресурсів та порад, як зробити ваш захід успішним.

Щоб організувати власну вечірку, просто прочитайте наступні розділи:

1. Що таке Рестарт-вечірка?
2. Як провести естарт-вечірку
3. Забезпечення безпеки вашої вечірки
4. Вимірювання впливу вашого заходу
5. Закінчення

1. Що таке Рестарт-вечірка?

вечірка в хакерспейсі Hacklab

Рестарт-вечірка — це безкоштовний громадський захід, де волонтери допомагають людям навчитися лагодити зламані електронні пристрої та дрібну побутову техніку, щоб врятувати їх від викидання.

Ми називаємо їх вечірками, тому що вони мають веселий, спонтанний дух, де учасники приносять їжу та музику, і люди можуть зустрічатися, спілкуватися та ділитися досвідом. Вечірки відбуваються в різних місцях – від пабів до церков і художніх галерей – і зазвичай тривають три години.

Рестарт-вечірку може влаштувати будь-хто і будь-де. Все, що ми просимо – це дотримуватися деяких простих правил:

 • Запропонуйте безкоштовний вхід для публіки (хоча можна запропонувати пожертвування)
 • Сприяйте спільному навчанню (кожен може чомусь навчитися – навіть ті, хто навчає!)
 • Лагодьте інші речі, якщо хочете, але переконайтеся, що у вас є принаймні 3-4 майстри з ремонту електроніки
 • Розкажіть нам про це заздалегідь і поділіться результатами
 • Перестрахуйтеся! Проект “Рестарт” не несе відповідальності за заходи, які ми не організовуємо. Якщо у вас немає страхування цивільної відповідальності, будь ласка, співпрацюйте з групою, яка його має.

Не обов’язково називати їх “Рестарт-вечірками” – люди називають їх і “ремонтними кафе”. Ми просто відчуваємо, що “Restart Party” має трохи більше звучання!

1.b) Навіщо проводити Рестарт-вечірку?

Електронні відходи є одним з найбільш швидкозростаючих потоків відходів у всьому світі. Ми знаємо, що темпи нашого споживання мають реальні соціальні та екологічні наслідки. І ми знаємо, що люди розчаровані культурою викидання відходів навколо них.

Але ми можемо щось з цим зробити. У вашій громаді є люди, які вже знають, як це виправити, і є люди, які хочуть навчитися. Об’єднавши їх разом на вечірці “Рестарт”, ви можете негайно вплинути на електронні відходи у вашому районі, а також допомогти в боротьбі за більш стійкі продукти в довгостроковій перспективі.

Ми не можемо просто чекати, коли з’являться більш екологічні та етичні продукти. Давайте засукаємо рукава і візьмемося до роботи!

фото з сайту Restarters.net

2. Як провести Рестарт-вечірку

Проведення Рестарт-вечірки – це простіше простого. Дотримуйтесь цього простого рецепту для своєї першої вечірки – а потім експериментуйте та змінюйте, коли станете більш впевненими у собі.

2.a) Рецепт Рестарт-вечірки

Час підготовки
Організація місця проведення (включно з пошуком локацій) – 3-5 годин
Рекрутинг та реклама – 2 години

Час ремонтів
3 години. Пам’ятайте – ніяких нових реомнтів протягом останньої години, щоб дати достатньо часу для того, щоб все закінчити.

Інгридієнти
Вам знадобиться:

 • Гарне місце проведення (див. нижче)
 • Основні інструменти (див. нижче)
 • Подовжувачі (їх ніколи не буває занадто багато)
 • Малярний скотч або клейка стрічка, щоб заклеїти подовжувачі
 • Лист очікування (це може бути плакат або дошка, які допоможуть вам згодом виміряти свій вплив)
 • Дороговкази (щоб направляти людей)
 • 3-4 ремонтники-реставратори
 • 2 ведучі вечірки
 • Іменні бейджики або бейджики з іменами
 • Чай, кава, напої та закуски

Для гарного місця проведення:

 • 5 великих столів і стільців
 • Достатня кількість розеток
 • Пристойне освітлення
 • WiFi або мобільний доступ до інтернету
 • Доступність
 • Доступ до туалету

Метод

 • Попросіть ремонтників (та інших волонтерів) прийти до відкриття, щоб підготуватися до роботи
 • Підготуйте місце, щоб допомогти впоратися з потоком людей. Вам знадобиться місце для очікування та окремі ремонтні станції для кожного з ваших майстрів
 • Використовуйте знаки, щоб показати людям, де можна зареєструватися, знайти туалети, приготувати чай та перекусити. Поставте чайник, розкладіть печиво
 • Стартуємо!
 • Організатори повинні привітати людей, поставити їм запитання про їхні пристрої, щоб з’ясувати, що з ними не так, і зареєструвати ремонтні роботи в загальному списку очікування (який стане в нагоді пізніше)
 • Потім організатори підбирають для кожного ремонту майстра з відповідними навичками – і майстри приступають до роботи!
 • Де це можливо, робіть кластерні ремонти – наприклад, всі мобільні ремонти в одній зоні
 • Під час очікування люди можуть перекусити, поспілкуватися та поділитися своїм досвідом. Кожен може вчитися і вчитись у кожного
 • Пам’ятайте, що не кожен ремонт буде успішним. Можливо, комусь доведеться відлучитися, знайти запчастину і повернутися на наступну вечірку. Але важлива сама спроба полагодити щось

Інструменти та витратні матеріали
Рестартери в Лондоні склали список запропонованих інструментів та матеріалів на Вікі-сторінці Рестарту. Вам не потрібно мати все зі списку, щоб провести успішну Рестарт-вечірку, але кожна деталь допоможе.

Примітка: цей список знаходиться в процесі доопрацювання: якщо у вас є додаткові пропозиції, будь ласка, зв’яжіться з нами

2.b) Пошук ремонтників

Якщо ви або ваша група хочете влаштувати вечірку, але не знаєте, як це зробити самостійно, вам потрібно знайти людей, які можуть це зробити. Поцікавтеся на громадських заходах, у хакер- мейкерспейсах, електронних магазинах та школах – або просто розвісьте кілька плакатів у вашій громаді.

Ви побачите, що ремонтники мають найрізноманітніші навички. Деякі можуть допомогти з основами, наприклад, замінити вилку; інші можуть розібратися з проблемами програмного забезпечення; треті візьмуться за складний ремонт за допомогою паяльника. Але якщо вони готові прийняти виклик і допомогти людям навчитися робити це самостійно, їм усім раді на Рестарт-вечірці!

Навіть якщо на вашій першій вечірці буде лише кілька рестартерів, не хвилюйтеся – їх буде більше. Якщо ви її організуєте, вони прийдуть.

2.c) Промо вашої вечірки

Наступна зупинка – це залучення людей. Ми рекомендуємо використовувати якомога більше способів, щоб залучити людей.

Електронна пошта
Люди, які є активними в громадах, все ще використовують списки електронної пошти як найкращий спосіб підтримувати зв’язок. Постарайтеся розмістити оголошення про ваш захід у якомога більшій кількості відповідних списків. Пам’ятайте, що не тільки зелені або технічні списки можуть допомогти – місцеві асоціації мешканців та громадські місця також можуть допомогти поширити інформацію.

Плакати та листівки
Прості чорно-білі плакати та листівки є ефективними. Обов’язково попросіть вивісити їх у магазинах, бібліотеках та інших громадських місцях у вашій місцевій громаді. Ви також можете розклеїти листівки у вхідних дверях людей, які мешкають поблизу вашого місця проведення заходу.

Веб-сайти
Розмістіть інформацію про ваш захід на якомога більшій кількості веб-сайтів: на вашому власному, веб-сайті місця проведення, веб-сайті проекту “Рестарт” та веб-сайтах місцевих громадських організацій.

Соціальні мережі
Соціальні мережі – це дешевий і простий варіант. Багато груп рекламують свої заходи на таких сайтах, як Meetup, Facebook або інших платформах. Однак ми все ж рекомендуємо спочатку розсилати електронні листи та плакати – оскільки це вимагає трохи більше зусиль, але люди краще реагують на них.

Місцева преса
Основні або місцеві ЗМІ можуть бути корисними, ви можете розглянути можливість надсилання прес-релізу, особливо в місцеві газети.

2.d) Декілька слів про назви та логотипи

Ми називаємо себе “Проект Рестарт”, і ми хочемо, щоб Рестарт-вечірки поширювалися якнайширше. Ідея полягає в тому, щоб якомога більше організацій проводили свої власні вечірки та залучали волонтерів зі своїх громад для їх проведення.

Ви можете використовувати власний брендинг для своєї групи та/або заходів. Якщо ви хочете використовувати назву та логотип “Рестарт”, будь ласка, використовуйте! Але важливо зазначити, що ми не просимо вас створювати місцеві відділення проекту “Рестарт”! Тому, якщо ви хочете використовувати наші назви та логотипи, будь ласка, майте на увазі наступне:

 • Назвіть свій захід Рестарт-вечіркою! Це гарна назва, яка допоможе людям зрозуміти, що ви намагаєтесь зробити
 • Використовуйте логотип Restart Party на вашому банері або плакаті
 • Вкажіть, які місцеві організації приймають та спонсорують захід (на плакатах та банерах)
 • Використовуйте Patua One, безкоштовний шрифт, якщо це можливо. Завантажити шрифт
 • НЕ вказуйте, що ваш захід проводиться проектом “Рестарт”
 • НЕ використовуйте наш логотип самостійно, безсистемно, не додавайте до нього нічого (дизайнери засмутяться)
 • НЕ розтискати логотип та не змінювати його колір

Потрібні рестартери

Ви побачите, що деякі люди ідентифікують себе як рестартери, і що вам потрібен пул рестартерів для проведення вечірки рестарту або для роботи місцевого ремонтного кафе. Ми надаємо деякі візуальні елементи для набору та мотивації рестартерів в Інтернеті та в реальному житті.

Використовуйте їх для вербування людей, у тому числі в соціальних мережах та Інтернеті. Ви також можете вказати своє місцезнаходження.

Ви можете обрати свій улюблений колір та використовувати як фото профілю в соціальних мережах.

Файли для завантаження

Ми зібрали всі комунікаційні матеріали, які вам знадобляться для проведення Вечірки Перезавантаження, у пакеті (Zip-файл, 4,4 МБ), який можна завантажити. Всередині ви знайдете наступне:

1. Реєстраційна вивіска
2. Вивіска для Рестарт лаунжу
3. Табличка столу ремонтів
4. Плакат із схемою проїзду
5. Правила Restart Party
6. Промо-афіша заходу

3. Забезпечення безпеки вашої вечірки

Кожен публічний захід пов’язаний з певним ризиком. Однак ми можемо зменшити цей ризик, якщо заздалегідь подбаємо про безпеку. Будь ласка, дотримуйтесь цих порад:

Що потрібно робити

 • Переконайтеся, що у вас є страхування цивільної відповідальності. Будь ласка, не проводьте Рестарт-вечірку без неї. Якщо у вас немає власної страховки, ви можете об’єднати зусилля з існуючою громадською групою, яка її має, і переконатися, що вона покриває вас, перш ніж почати.
 • Обов’язково розмістіть відмову від відповідальності у своїх онлайн оголошеннях та на всіх столах на вечірці. Нижче ви знайдете текст для них.
 • Призначте одного учасника рестарту як волонтера з безпеки – людину з великим досвідом, особливо з електрикою. Цей волонтер відіграє певну роль до і під час Рестарт-вечірки. Переконайтеся, що нові учасники сидять поруч з цією людиною!
 • Переконайтеся, що ваші новачки прочитали (і підписали) інструкцію з технічної безпеки.
 • Перевірте безпеку вашого обладнання перед тим, як воно покине Рестарт-вечірку. Ми заохочуємо групи розглянути можливість придбання обладнання для перевірки безпеки, якщо у них є ресурси. Стандарти відрізняються в кожній країні.
 • Задавайте нам будь-які питання, на які ми не знайшли відповіді тут. У нас є більш детальна інформація про відповідальність та ризики. Якщо це викликає у вас занепокоєння, будь ласка, зв’яжіться з нами безпосередньо.

НЕ МОЖНА

 • Не робіть нічого, що змушує вас почуватися некомфортно. Це стосується всього – від виправлень, в яких ви не впевнені, до розмов або людей, з якими вам некомфортно. Завжди звертайтеся за допомогою до інших учасників програми.
 • Не дозволяйте нікому пити або вживати наркотики на вашому заході. Електрика може бути небезпечною – важливо, щоб усі були уважними. (Це не така вечірка).

Відмова від відповідальності та правила безпеки

Ми пропонуємо роздрукувати їх для кожного столу на вашій вечірці:
Ми раді допомогти вам навчитися ремонтувати.
Ми не є професіоналами з ремонту, а Restart Parties – це простір для саморемонту спільноти.
Відвідавши вечірку, ви берете на себе відповідальність за власний гаджет. Будь ласка, робіть резервні копії своїх даних.
Будь ласка, зробіть пожертву на підтримку нашої роботи!

Це можна завантажити тут.

Нові волонтери та безпека
Якщо ви запрошуєте нових рестартерів/фіксерів працювати волонтерами на вашій вечірці, будь ласка, ознайомте їх з Інструкцією з технічної безпеки. Переконайтеся, що вони прочитали і підписали копію.

Додаткова інформація
Для отримання додаткової інформації про безпеку, ризики та страхування див. цю окрему тему

4. Вимірювання впливу вашого заходу

Ми прагнемо вести детальний журнал всіх виправлень, які ми намагаємося зробити – успішно чи ні – під час кожної ремонтної події в мережі Restarter Network по всьому світу.

Вимірювання впливу кожної сторони має вирішальне значення для нашої більш широкої місії “виправлення наших відносин з електронікою”. На основі цих даних ми розраховуємо соціальний та екологічний вплив того, що ми робимо – і генеруємо інформацію та ідеї, необхідні для аргументації змін у способі проектування електроніки.

На заході
На кожній Рестарт-вечірці у вас буде список очікування людей, пристроїв та проблем, який зазвичай записується на фліпчарті. Хороша новина полягає в тому, що ви також можете використовувати його для запису необхідних нам даних!

Для кожної події ми прагнемо записати деталі:

 • Пристрій, включаючи марку та номер моделі (часто корисно сфотографувати його);
 • Проблема або проблема, з якою стикається пристрій;
 • Чи було виправлення успішним чи ні, або, якщо виправлення могло бути успішним, але не було завершено, деталі про те, чому
 • Будь-які додаткові коментарі

Це часто робиться на простому фліпчарті, хоча деякі люди мають форми або попередню реєстрацію пристроїв, щоб прискорити цей процес. Після кожної поломки кожному учаснику пропонується зв’язатися з організатором заходу та поділитися своїми враженнями про ремонт та вечірку. Ці дані теж важливі!

Після події – Фіксометр (частина restarters.net)

Фіксометр – це наш інструмент для розрахунку соціального та екологічного впливу ремонтних заходів у громаді. Він також є рушієм цього сайту restarters.net.

Після завершення вашого заходу ви можете використовувати Фіксометр, щоб записати кількість ремонтів та учасників, а також підрахувати кількість відходів та викидів вуглекислого газу, яким вдалося запобігти. Після цього ми можемо створити статистику нашої роботи у зрозумілій та цікавій формі.

Будь-яка група, що займається ремонтом електроніки – рестартери, громадські групи, мейкерспейси, ремонтні кафе, школи та інші навчальні заклади тощо – може скористатися Фіксометром та виміряти свій вплив. Ви також можете використовувати його, щоб поспілкуватися з іншими рестартерами та отримати підтримку для проведення вашого заходу. Зареєструватися можна тут.

Для отримання додаткової інформації про Фіксометр або більш широку платформу restarters.net, будь ласка, напишіть Джеймсу.

5. Закінчення

Вітаємо! Якщо ви будете дотримуватися цього посібника, ви влаштуєте Рестарт-вечірку, яку запам’ятаєте надовго. Ви зіграли невелику роль у зміні наших відносин з електронікою та зменшенні нашого колективного впливу на навколишнє середовище. Люди майбутнього кажуть: дякую!