До вашої уваги вільний переклад статті Дейла Доерті, засновника журналу Make Magazine та ярмарків Maker Faire.

Якщо школа вирішила створити мейкерський простір, я часто чую запитання: “Що краще — клуб мейкерів чи клас?”.

Звісно, найкраща відповідь — “і те, і інше”, але давайте подивимося, що пропонує клуб, чого не дає клас, і що пропонує клас, чого не дає клуб.

Клуб мейкерів, організований учнями і для учнів, зазвичай у позаурочний час, має такі переваги:

  1. Чудовий спосіб створити основну групу мейкерів, які регулярно користуються мейкерспейсом, допомагають підтримувати порядок у приміщенні, а також вітають інших учнів і запрошують їх на борт.
  2. Це дає відчуття приналежності, як гра в спортивній команді.
  3. Це відкриває учням можливість використовувати майстерню та її обладнання для власних проектів, роботи, яку вони обирають. Це дає учням можливість досліджувати власні інтереси у вільний від навчання час.
  4. Немає жорстких часових обмежень на те, скільки часу вони користуються мейкерспейсом.
  5. Немає оцінювання. Планка нижча для того, щоб просто спробувати щось зробити.

Існують деякі негативні сторони гуртка, які здебільшого перекриваються позитивними причинами для відвідування занять.

  1. Учні отримують шкільний кредит за навички, які вони розвивають, та проекти, які вони створюють. Це свідчить про те, що школа цінує роботу, яку виконують учні. Майстрування — це гарний спосіб навчатися в школі.
  2. Деякі учні не мають часу в позаурочний час, щоб брати участь у гуртках. Інші можуть не обирати гурток, але мати мотивацію відвідувати заняття.
  3. Деяким учням більше подобаються структура і стимули, які надає формальний клас.
  4. Багато занять у мейкерських класах є факультативами. Для цього може знадобитися набір учнів у клас. Я знаю, що в деяких приватних середніх школах заняття з мейкерства є обов’язковими для всіх учнів, що гарантує контакт з тими, хто не обрав би його.
  5. Мейкерство можна застосовувати до викладання існуючої навчальної програми, впроваджуючи практичний досвід, який допоможе залучити учнів до різних типів занять.

Найбільшою проблемою в деяких класах є те, що учні ззовні скеровуються до виконання проектів на основі навчальної програми або цілей вчителя, але тоді вони не мають можливості розробляти проекти на основі власних інтересів та ідей. Це може суттєво вплинути на мотивацію учнів до вибору власного проекту, а також допомагає їм розвинути впевненість у собі. Найкращі педагоги-мейкери знаходять спосіб збалансувати потреби навчальної програми та інтереси учнів.

Клубами та класами зазвичай керує один вчитель. Насправді вони можуть досить добре працювати разом. Учні в клубі можуть бути вчителями-однолітками в класі і допомагати іншим учням ставати продуктивнішими. Це також може зняти частину навантаження з викладача. Клас може допомогти зацікавити учнів приєднатися до клубу.

Клуби та заняття можуть призвести до третього типу використання мейкерспейсу — як хабу. Ключ до хабу — не обов’язково централізувати мейкерську освіту, а радше розподілити ресурси та експертизу по всій школі. Хаб може взяти на себе провідну роль у навчанні як учнів, так і вчителів, щоб можливості школи зростали, а практичне навчання розглядалося як добре підтримувана практика.

Учні можуть користуватися хабом як на уроках, так і в позаурочний час. Він стає незалежною структурою, як шкільна бібліотека (а іноді може бути розміщений разом з бібліотекою). Вчителі можуть розробляти проекти в будь-якому класі, які учні можуть розвивати, використовуючи хаб як приміщення. Хаб також може організовувати веселі групові проекти, які дають можливість учням працювати разом над вирішенням проблеми або створенням чогось нового.

Модель хабу передбачає широке розширення знань, необхідних для використання мейкерспейсу в усій школі. Існує багато прикладів, коли один вчитель розробив мейкерспейс, а потім цей вчитель пішов зі школи, і мейкерспейс залишився невикористаним. Інвестиції в час та обладнання втрачені, тому що досвід та бачення зникли. Хаб — це спільна робота.

Одним із перших прикладів хабу була Студія винахідництва на факультеті машинобудування Технологічного інституту Джорджії. Зараз вона називається Flowers Invention Studio, але місія тоді і зараз однакова: “Ми підтримуємо ВСІХ студентів, співробітників і викладачів у створенні проекту їхньої мрії, незалежно від того, чи це для досліджень, особистого чи академічного використання. Наші інструменти на 100% безкоштовні у використанні”. Це така дивовижна перевага для спільноти.

Студія винаходів Технологічного університету Джорджії (близько 2013 року)

Під час візиту в 2013 році я спостерігав, як співробітник шкільної служби прибиральників працював над власним проектом, який вимагав використання гідроабразивного апарату. Він був у захваті від можливості виконати роботу, і не важливо, що він був співробітником, а не студентом чи викладачем. Відкритість до спільноти користувачів може здивувати, побачити, які проекти люди хочуть робити за власною ініціативою, про які проекти вони мріють — це ключ до розуміння мейкерського руху.

В Invention Studio існував студентський клуб, який відповідав за управління мейкерським простором, зокрема, вітав нових студентів і давав їм відчути себе бажаними гостями. Студія також мала оплачуваний персонал і комфортний бюджет.

Доктор Крейг Форрест, який заснував “Студію винаходів”, розповів мені, що як тільки це місце з’явилося, професори почали давати студентам проекти, які вони могли виконати в мейкерспейсі. Без цього простору вони б не давали практичних завдань. Коли ви створюєте можливість, її починають використовувати, навіть у несподіваний спосіб. Він сказав мені, що “ці об’єкти, інфраструктура та культурна трансформація демонструють цінність і стійкість практичного проектування/будівництва для стимулювання інновацій, творчості та підприємництва серед студентів-інженерів“.

Мейкер-хаби — це більше, ніж мейкерський простір, більше, ніж клуб чи клас. Вони можуть бути каталізатором культурних та інституційних перетворень, які розкривають найкраще в студентах і викладачах. Вони можуть збільшити потік нових ідей і нових навичок, що надходять від громади і повертаються до неї.