Як Планувати Постковідне Майбутнє
27 травня 2020 року

Насправді, 20ст почалось не у 1900му році, а у 1914му, коли вбивство австрійського ерцгерцога Фердинанда спровокувало ще довге мерехтіння міжнародної напруги і світ невблаганно скотився у велику світову війну, з подальшим бурхливим поверненням до вдаваної нормальності, а потім врізався в світову депресію й ще одну катастрофічну війну. Імперії були розпущені, цілий спосіб життя був знищений. Новий, більш процвітаючий світ, виник лише завдяки процесу відбудови суспільства, що було зруйновано до його основ.

Тому, коли ми оглядаємось назад, ми розуміємо, що 21 століття насправді почалось цього року, коли виникла пандемія COVID-19. Ми входимо в століття, засліплені речами, про які нас попереджали десятиліттями, але які ніколи не сприймались достатньо серйозно, щоб приготуватись до них, століття похитування від кризи до кризи доти, доки, зрештою, не витрясемо себе з ілюзії щодо повернення в наш комфортний попередній світ, який був і розпочнемо процес перебудови нашого суспільства з основи.

Навіть якщо ми винайдем дієву вакцину чи лікування, або коли набудем колективний імунітет, це буде не остання пандемія. Інші давно передбачувані, але “неочікувані” кризи ховаються за кулісами: повінь, посуха, масові міграції, скорочення продовольства і кліматичні війни; поширення антибіотикорезистентності, через надмірне використання на фабричних господарствах; політична нестабільність, зумовлена нестійким рівнем економічного нерівноправ‘я, інфраструктура, що розвалюється і недостатність інвестицій в покращення життя простих людей за рахунок гарячкової економіки Понці, що зосереджена на збільшені вартості активів для заможних.

Тому, якщо ви читаєте розповіді (а таких багато) про спекуляцію чи передбачення, коли і як ми повернемось до «норми», не надавайте їм значення. Майбутнє не буде таким, як минуле. Комфортний Вікторіанський і Гузинський світ разом з великими заміськими будинками, всесвітньопоширена Британська Імперія, лорди з простолюдинами, де кожен знає своє місце — усе було знищено подіями, що почались влітку у 1914 році (і це на «переможній» стороні у обох Світових Війнах з Британією). Так само, наше комфортне «Американське століття» з помітним споживчим споживанням, глобальним туризмом і постійно зростаючими цінами на акції та будинки, може зникнути назавжди.

Це твердження може сприйматись як похмурий погляд песиміста. Це зовсім не так. Скоріш за все, я вважаю, що ми знаходимось в переломному моменті. Вибір, який зараз робить наше суспільство, має величезний вплив на курс наступних десятиліть. Я часто думаю над різницею між тим, що трапилось після двох світових воєн у 20ст. Після Першої Світової війни переможці розорили переможених, заставляючи їх платити репарації і купувати собі ж надто коротке повернення до «нормальності», лише маючи ілюзію, що була розбита Великою Депресією чи іншим глобальним конфліктом. Після Другої Світової війни переможці підняли переможених, допомогли їм відновитись і створили найдовший період миру і процвітання в Європі з часів існування Римської імперії.

Сьогодні ми стикаємось зі схожим вибором. Світові лідері та їх політичні радники можуть чекати десятиліття для засвоєння уроку, як це робили на початку 20ст, або ми можем швидше піднятись до можливостей і почати творення для зміни світу прямо зараз. Ми можемо повернути все таким, яким воно було, враховуючи те, що й добре не працювало, або ми можемо, як любить казати суспільство у відповідь катастрофі, «відновити краще». Ми можем спробувати захистити майбутнє від минулого або прийняти зміни і використати можливості виправити те, що було зламаним. Ми можем зловити хвилі змін, замість того, щоб бути знищені ними ж.

Нашими помилками є здійснення глибоких, систематичних змін після фінансового колапсу 2009го року або замість того, щоб тратити останні десятиліття для зменшення податків іх посилено використовувати для підтримки фінансових ринків під час ігнорування глибинних, основопололожних проблем, ці дії у відповідь на кризу ще більше її поглиблюють. Необхідною умовою є наша невдача в креативному і продуктивному відновленні після глобальної фінансової кризи в контексті змін, які ми зараз здійснюємо.

Джаред Даймонд, автор таких книг як «Зброя, мікроби і сталь», «Колапс» і «Переворот», нещодавно поширив провокативну думку про два види кардинально протилежного ймовірного майбутнього:

Найкращий сценарій щодо всього, що зараз відбувається — припустити, що в наступні пів року ми успішно справилось з КОВІД-19 кризою, що це буде для людей усього світу моделлю розпізнівання частих проблем, об‘єднання зусиль задля боротьби (з ним). Мій найкращий сценарій – поборовши КОВІД, ми продовжуватимемо прагнути подолати і добитись успіху у боротьбі проти кліматичних змін. Найгіршим сценарієм є те, коли країни пробуватимуть впоратись поокремо. Вже йшла мова про гонку за виготовленням вакцини, коли країна, маючи вакцину, використовуватиме її лише для себе, щоб отримати перевагу, замість поширення її по всьому світу.”

Вибір, який ми робимо у відповідь на цю кризу, може привести до дуже різних результатів.

Деякі з нас також мають робити складний вибір у бізнесі. І цей вибір має бути здійснений із скаженою невизначеністю в голові. Ми більше не можемо базувати свої стратегії на старих основах передбачення споживчого попиту, глобалізації, офісного життя і бізнес-поїздок, доступу до можливостей, кредитів чи венчурного фінансування. Як тоді планувати і складати бюджет? Навіть якщо глянути з точки зору давньої історії, мало щo веде нас з дня у день, місяця у місяць, року у рік. Знамените висловлювання колишнього Міністра Оборони Дональда Раммфельда: «Ми знаєм речі, які ми знаєм, є відомі невідомі, це значить, що ми знаємо, що існують невідомі нам речі. Але також є незнані невідомі — ті, про які ми не знаєм, що не знаєм». І я б хотів додати, що теперішня криза нагадує нам, що найгіршими є «проігноровані знання» — речі, які ми знаєм, але прикидаємось, що ні, а потім дивуємось, коли вони нас спантеличують.

На щастя, існує стратегічна дисципліна під назвою «довгострокове планування», що розроблено якраз на випадок таких нещасть. Довгострокове планування приймає як належне те, що людині важко уявити майбутнє, радикально відмінне від минулого. Як результат, практики не пробують передбачити що станеться, але напружують мізки в роздумах про те, що може трапитись. Пітер Шварц, один з засновників цієї техніки, написав у вступі до його книги «Мистецтво далекоглядності», що планування – «механізм… для кардинальної зміни в майбутньому». У традиційній вправі довгострокового планування, учасників просять визначити основні непередбачуваності, що можуть мати вплив на напрям їхнього специфічного бізнесу чи певної ситуації. Стикаючись з цілим арсеналом ризиків, вони вибирають кілька найбільш релевантних для їхніх операцій, зазвичай, вздовж двох осей. Наприклад, керівники ще неприбуткового стартапу можуть вибрати економічний стан і як він впливає на іхню цільову аудиторію, та стан ринкового капіталу і банкового фінансування, оскільки вони впливають на їхню можливість збільшити додаткові фінансові засоби, які необхідно використати.

Щоб дізнатись більше про довгострокове планування, я знайшов статтю журналу Wired від 1995 року Лоуренса Вілкінсона, який багато років працював з Пітером Шварцом і який консультував О’Рейллі щодо стратегій для нашої платформи десятиліття після цього. Книга Пітера є канонічним ресурсом. Також там є звернення до моєї власної книги “ХЗ? Хто знає, яким буде майбутнє”. Я не хочу тут детально заглиблюватись в довгострокове планування, я граю швидко і вільно з деякими його ідеями. Ключове, що ви повинні з цього винести, — відмежовуючи уявне сприйняття від прагення до впевненості є можливим підготуватись до різноманітності невідомих варіантів майбутнього, уявити як Ви можете відповісти і так планувати, щоб мати цілий ряд можливих результатів. Тому, коли ви будте надіятися повернутсь до нормальності і розробляти для цього один з своїх сценаріїв, краще потратити час на роздуми що Ви б зробили, якщо світ, який ми знаєм, був знівечений так, як впевненість 19ст була знівечена подіями початку 20го століття.

Що впало, те пропало?

Уявіть що те, що змінилось під час пандемії, ніколи вже не стане як раніше. Уявіть що ще може вирости з цих змін. Розгляньте альтернативні результати. Деякі з них будуть загрозами для певного бізнесу, інші стануть можливостями і підсилювачами існуючих технологічних трендів. Ось короткий список починань, але можливості є безмежними. Майте на увазі, що багато з цих пропозицій є екстремальними. Основним є прокачка вашого мислення, а не реальне передбачення майбутнього.

 • Подорожі. Уявіть світ, в якому обов’язковий карантин чи інші обмеження роблять міжнародні відрядження тривалістю в в місяці, а не дні. Пройшли ці дні, коли можна було подолати тисячі миль навколо світу заради вихідних чи робочої поїздки. Авіаперевізники збанкрутують, обслуговування, що залишиться, помітно знизиться. Туризм, она з найбільших всесвітніх індустрій, забезпечуючи 1 з 10 людей у світі роботою, спустошений. Подорожування стає з кожним разом більш віртуальним, як дні слави глобальних відкриттів з відправленням з тридалеких земель, сьогодні нема виступів в “Клубі дослідників”, а є в YouTube чи віртуальній реальності. Також уявіть, що одна стаття в “У пошуках Альфи” недавно стверджувала, що авіалінії є сильно знецінені через кризу і їхні акції ревітимуть разом з пасажирами. В іншому сценарії йдеться про те, що велике багатство заробиться, скоріш за все, на обладнанні для моніторингу захворюваннь для аеропортів і громадських місць, оскільки захворювання витісняє тероризм, і це є те, про що колись згадував письменник наукової-фантастики Френк Герберт, назвавши це “наш щоденний диявол”.

 • Громадські заходи і розваги. Уявіть, що тематичні парки типу Діснейленда зникли. Бейсбольні, футбольні, баскетбольні матчі і перегони Nascar на великих аренах також. Уявіть спортивні ігри, що проводяться на пустих аренах для відео і лише для віртуального споживання. Уявіть, як теперішні зірки спорту повторили долю німого кіно, замінившись новими онлайн-спортсменами. Прем’єри фільмів націлені на Netflix і Amazon, а не на театри? Можливо, тимчасова міра — припинення зйомки художніх фільмів, може привести до їх зменшення або вони ще здорожчають, скорочуючись ще на довгі роки. Анімація стане передовою і прискорить входження в майбутнє, генероване штучним інтелектом, в якому більшість фільмів будуть створені за допомогою deepfake (підробки) і спецефектів. Можливо, це також золота ера любительських розваг і артистичної креативності, коли ЗМІ приносять славу і гроші зовсім новим зіркам. Або, можливо, наступного року ми повернемось до жування попкорну перед великим екраном. Оскільки ви розглядаєте кожну можливість, запитайте себе що ще може справдитись в такому майбутньому.

Конфіденційність інформації

Конфіденційність вже була на своєму на шляху до того, що Шошана Зубоф називає “капіталізмом спостереження”, але пандемія може стати передвісником її кінця. Уявіть, що якщо ваш тест на COVID підтвердить позитивний результат, ваш телефон надасть інформацію про імена всіх, з ким ви провели більше п’яти хвилин за останні два тижні. Уявіть, що обов’язковий карантин підтримується за допомогою спеціальних сенсорів, як це вже відбувається в Китаї. Уявіть позитивні та негативні сторони того, що сенсори здоров’я будуть будь-де навколо нас. Як більш досконалі знання змінюють страховий бізнес, який спирається на статистичні середні показники? Як інфраструктура втручання в особисті дані, що базується на відстежуванні контактів, зберігатиметься після пандемії, і як ще можна її використовувати чи не використовувати? На противагу цьому уявіть, що ми успішно створили інфраструктуру конфіденційності, яка може попереджати людей та їх лікаря без обміну даними з кимось іншим.

Охорона здоров’я

Уявіть, що наша система охорони здоров’я перевантажена, а рівень обслуговування ніколи не відновлюється. Уявіть, що вона робиться сильнішою та ефективнішою в результаті проведення тестувань. Уявіть, що охорона здоров’я є “дозованою” та розподіляється частково.

Уявіть, що нарешті настав переломний момент для безкоштовної медичної допомоги для всіх і закінчення епохи медичного страхування у тому вигляді, який ми вже знаємо з досвіду США.

Офіси та робота з дому

Що робити, якщо багато професійних робочих місць переходять на розподілену роботу в онлайн-просторі, а офіси більше ніколи знову не стануть основним місцем роботи? Що робити, якщо вартість сектору комерційної нерухомості впаде, а разом з цим відбудеться швидкий ріст вартості житлової нерухомості в центрі міста. Тиранічне зобов’язання бути в “Кремнієвій долині” порушено, і з’являються нові “віддалені” фірми для того, щоб отримати вигоди від талантів, які можна знайти всюди. Компанії, що тримаються за свої старі бізнес-моделі та не перекваліфікують свої команди для роботи в розподіленому, віддаленому та високотехнічному світі, згасають.

Шкільне навчання

Що робити, якщо впровадження дистанційної онлайн-освіти прискориться? Що робити, якщо шкільний графік, як ми його знали, ніколи не поновиться? У кращому випадку розклади шкіл стають гнучкими, а зв’язок освіти та догляду за дітьми, представлений нашою наявною шкільною системою, порушується. (Що відбувається з поколінням дітей, котрі пропустили пару років соціалізації?) Доступ до чудового онлайн-навчання збільшує незадоволення низькою якістю багатьох місцевих шкіл, що призводить до глибокого переосмислення системи, або того, чи це не призводить до ще глибшої роздвоєності в нерівності освітніх можливостей? Багато коледжів збанкрутують, а навчальні інтернет-компанії процвітатимуть? Університети та профспілки педагогічних працівників подають позови і виступають за ліцензування онлайн-викладачів як спосіб уповільнення їхнього домінуючого впливу?

Робочі місця та економіка

Що робити, якщо спад COVID-19 поступово переходить у тривалу глибоку депресію? Що робити, якщо фондовий ринок втрачає своє ейфоричне від’єднання від основної “реальної” економіки і зазнає масового краху. Деякі країни переживуть це краще, ніж інші, і це збільшить їх геополітичну силу. Або як досвід ринкових відносин, так і грамотна фіскальна та промислова політика сприяютимуть прямим інвестиціям у компанії, які рухають позитивні зміни. Існуватиме тривалий швидкий ріст для компаній, які інвестують в правильні нові можливості. Якщо ви студент історичного факультету, ви знаєте, що масове скорочення кількості робочої сили в Європі після Чорної смерті змусило лордів надавати кращі умови перебування на роботі – кріпацтво майже зникло, а підйом середнього класу торговців створив підґрунтя для мистецького та наукового прогресу епохи Відродження. Тимчасові, але катастрофічні події часто призводять до тривалих економічних змін. Іноді зміни здаються зворотними, але їм просто необхідний час для того, щоб закріпитися. Друга світова війна залучила жінок в якості робочої сили, а потім перемога привела їх туди ж, де вони були до війни. Але п’янке вино можливостей, яке колись скуштували, не залишилося невипитим назавжди.

Політика та уряд

Що робити, якщо державні служби зазнають відчутних невдач навіть більше, ніж у перші дні пандемії, посилюючи недовіру до влади? Або що робити, якщо державні служби перейдуть в онлайн режим, стаючи настільки ж доступними, ефективними та простими у використанні, як найкращі додатки для користувачів? Уявіть, що дезорганізація економіки посилює політичні потрясіння; уряди розпускають і їх замінюють абсолютно новими системами. Виникають міжнародні конфлікти. Або настає нова ера міжнародного співробітництва. Що робити, якщо вибори в США будуть відкладені або скасовані? Або голосування через електронну пошту стає універсальним, і збільшується участь виборців? Або участь в політичній діяльності придушується в одних штатах і країнах, і дозволяється в інших? Що буде, якщо ми знову застосуємо спеціальні знання, чи все ж підемо далі вниз по шляху дезінформації та застосування сили? Що буде, якщо ми бачимо хаос, що використовується задля політичної вигоди, чи бачимо перспективно мисляче керівництво, орієнтоване на виконання завдань, яке штовхає нас вперед і вирішує приховані проблеми, наслідки яких потенційно значно перевищують навіть цю пандемію та супутні економічні кризи?

Міжнародні відносини

Ця стаття орієнтована на США, але пандемія поширюється у всьому світі. Як це вплине на глобалізацію та баланс сил? Азіатські країни, схоже, реагували на кризу ефективніше, ніж США та Європа. Чи відзначать спеціалісти з історії економіки травень 2020 року як початок азіатського століття, як про це запитує Девід Голдман? Як це може вплинути на перспективи того, як працює світ у багатьох напрямках діяльності?

Що може з’явитися з того, що наразі взагалі не очікується?

Хоча список в останньому розділі містить безліч страхітливих перспектив, пам’ятайте, що протягом усієї метушні початку 20 століття технічний прогрес активно продовжувався. Це століття антибіотиків, двигуна внутрішнього згоряння, автомобілів, літаків, електромережі та універсальної телефонної служби; кіно, радіо та телебачення, що запровадили нову економіку розваг, знакових хмарочосів та підвісних мостів, які демонстрували раніше немислимі подвиги прикладної інженерії, атомних та водневих бомб, висадки на Місяць та міжнародної космічної станції, золотого рису, контейнерних перевезень, супутників зв’язку, комп’ютерів та Інтернету. Це також було століття грандіозних проектів громадських робіт: гідроелектричних дамб, Манхеттенського проекту, міждержавної системи автомобільних доріг, космічної програми. Соціальне забезпечення, безкоштовна медична допомога, 40-годинний робочий тиждень та велика кількість програм надання позик, що підтримувалися урядом, і зробили право власності на дім для одної сім’ї частиною американської мрії.

Коротко кажучи, в той час як багато речей, які сприймалися як належне, зникли, був досягнутий надзвичайний прогрес, і люди у всьому світі вийшли з криз першої половини століття більш процвітаючими, з більшою тривалістю життя і ще більш фінансово забезпеченими в сотні разів.

Тож у своїх варіантах розвитку подій уявіть літаючі машини та таксі з роботами, якщо вам подобається, або подальший значний прогрес у напрямку штучного загального інтелекту (або, принаймні, значного впливуштучного інтелекту на економіку.) Уявіть біотехнологію та розвиток сільського господарства. Уявіть собі прориви в медицині. Уявіть інвестиції у великі нові програми громадських робіт — чи навпаки, невдачу деяких країн зробити ці інвестиції , що призводить до їх невідповідності, в той час як інші країни сміливо йтимуть у майбутнє та прийматимуть мантію лідерства. Уявіть нові форми управління та міжнародного співробітництва. Уявіть собі більш інтегровану економіку.

Тепер, використовуючи уроки історії, уявіть побічні ефекти нещодавніх та майбутніх винаходів. Автомобілі реструктуризували міста, зменшили роль залізничних доріг (одна з найбільших технологічних іновацій 19 століття) майже до невідповідності (принаймні, у США). Дешеві авіаперельоти сприяли туризму та трансформували воєнні дії. Доставка контейнерів була ключовим фактором глобалізації. Широке застосування ліфта дозволило будувати хмарочоси XX століття. Антибіотики перетворили багато захворювань з убивць на тимчасові незручності, але також створили промислове тваринництво свиней, корів та курей, де надмірне використання антибіотиків призводить до виникнення резистентних бактерій, і наразі це загрожує антибіотикам втратою сил для лікування хвороб людини. Які несподівані напрямки розвитку подій готують для нас нові винаходи та рішення сучасних проблем? Які навички можуть вимагати ці розробки?

Новини з майбутнього

Давши волю уяві, подивіться на світ довкола та спробуйте помітити те, що люди, які займаються плануванням сценаріїв розвитку світу, іноді називають «новинами з майбутнього». Йдеться про елементи даних, які вказують на те, що світові тенденції рухаються згідно з передбаченими вами сценаріями. Так само як у точковій діаграмі, дані розсіяні по системі координат, але коли ви зберете достатню кількість даних, то зможете помітити певну тенденцію.

Оскільки багато факторів впливають на напрямок майбутніх тенденцій, варто розглядати кожну одиницю інформації як вектор — кількісний показник, який має напрямок та величину. А зібравши ці вектори до купи, можна зрозуміти як вони впливають на шлях до певної тенденції у майбутньому.

Якщо розглядати тенденції як вектори, то можна сприймати нові одиниці інформації як такі, що впливають на певні напрямки розвитку тенденцій, сповільнюючи або прискорюючи їх. А спостерігаючи вплив тенденцій одна на одну, або коли потрібно додати нові тенденції до попередніх, ви зможете постійно оновлювати свої сценарії (або, як висловлюються ті, хто користується Баєсівською статистикою, ви можете переглянути свої апріорі.) Це може бути відносно несвідомим процесом. Щойно ви створите уявну модель світу, яким він міг би бути, усі прочитані новини будуть займати відповідні позиції та посилювати або послаблювати ймовірність певних майбутніх подій.

Наприклад, щоб зрозуміти, чи такий тренд, як «робота з дому» стає новою нормою, не потрібно ніяких зусиль — він говорить сам за себе. Те, що Спочатку Twitter, а потім Facebook оголосили про прихильність до нової політики роботи з дому навіть після закінчення кризи — це очевидний знак. Але щоб побачити, чи це не пусті слова та скільки компаній наслідують їхній приклад, ви можете подивитися, чи зменшуються премії до зарплати у працівників у сфері високих технологій в таких метрополіях як агломерація Сан-Франциської затоки у зв’язку з можливістю вільно наймати талановитих працівників незалежно від їхнього місця проживання. Можливо, ви побачите вакансії від провідних компаній, які орієнтуються на нові ринки праці або повністю ігнорують місце перебування працівника як критерій відбору. Падіння ціни чи попиту на нерухомість комерційного призначення і вплив цього явища на нерухомість житлового призначення може збільшити або зменшити цей вектор. Ви також можете просто подивитися на власних працівників. Як вони адаптувались? Чи налаштовані вони знову повернутися до офісу? Наскільки це залежить від таких факторів, як дорога до роботи? Вони йдуть пішки чи їдуть на велосипеді, їздять на автомобілі чи користуються громадським транспортом?

Знайдіть час, щоб продумати можливі подальші наслідки щодо тих тенденцій, на які ви звертаєте увагу. Наприклад, які другорядні наслідки можуть виникнути внаслідок поширення роботи з дому? Такі сценарії можуть включати можливе спустошення густозаселених міст, залежних від громадського транспорту, та переселення з мегаполісів до передмістя чи менших міст. Як писав Дерек Томпсон у  The Atlantic, «Пісня американської урбанізації звучить на акордеоні» — метафора того, як мінливі фінансові ситуації та події мотивують людей то переїздити до міст, то виїжджати з них. Залежно від того, хто ваші працівники та ваші клієнти, ці зміни можуть мати величезний вплив на ваш бізнес. 

За якими векторами вам варто слідкувати? І які приклади «новин із майбутнього» пов’язані з такими тенденціями?

 • Розвиток самої пандемії: Кількість підтверджених випадків та смертей зростає чи йде на спад? Чи повторюється пандемія у місцях, в яких її нібито вдалося здолати?

Якщо ви перебуваєте у США, CovidActNowчудовий сайт для відстеження поширення пандемії. Він показує поширеність хвороби та її зростання чи спад в залежності від країни. На цей час всі тенденції вказують на те, що пандемію повільно беруть під контроль у тих місцях, де строго дотримувалися режиму самоізоляції та соціальної дистанції. Однак держави починають замислюватися над тим, щоб послабити режим самоізоляції. Одиниця даних, яка штовхає тенденцію в інший бік — тривожна новина, що в місті Ухань, де власне розпочалася пандемія й де, здавалося, вдалося подолати хворобу завдяки агресивній реакції, з’явилися перші нові випадки протягом місяця після відкриття. Це говорить про те, що боротися з пандемією за стратегією «зробили і забули» не вийде — натомість реакція має бути більше схожа на те, що Томас Пуейо описав у своєму есе «Молот і танець», у якому країни опускають молот, щоб зменшити кількість заражень, відновлюють роботу економіки, далі з’являються нові випадки, і вони знову опускають молот, при цьому, оскільки з’являються нові, кращі дані, відповідь стає більш цілеспрямованою і локалізованою.

Сезонність і погода також можуть бути факторами, які мають значний вплив на повторний спалах пандемії, навіть якщо складається враження, що ми виходимо з неї. На початку періоду, коли країни та держави відкриють кордони, повинно з’явитися чимало нової інформації, яка сформує наші прогнози відносно майбутнього, проте (навіть якщо результати хороші) можливість другої хвилі восени залишається невизначеною.

 • Чи є прогрес у пошуку лікування чи вакцини? Знову ж таки, є позитивні новини — вже є декілька потенційних вакцин на стадії клінічних випробувань, а також кілька методів лікування, які проходять випробування і, схоже, покращують прогноз для хворих. Вектор, що спрямований в інший бік — це виявлення раніше непомічених симптомів або факторів передачі, які нагадують нам, як мало ми розуміємо. І є моторошні повідомлення про те, що вірус вже мутує, що може ускладнити розробку вакцини, а це може означати, що навіть люди, які пережили цю хворобу, можуть захворіти знову. Ми можемо тривалий час перебувати у підвішеному стані; не варто сильно триматися за стратегію, що передбачає «повернення до нормального життя».
 • Як люди реагують на скасування карантинних обмежень? Вже є дані, які свідчать про те, що економічна активність знизилася ще до того, як був введений режим самоізоляції і вона не відновиться, навіть якщо уряди скасують карантинні заходи. Чи приживеться перехід на електронні платежі та харчування «з собою» навіть серед топових ресторанів? Чи буде зростати кількість пішоходів та велосипедистів, чи продовжать люди пекти власну випічку та вирощувати овочі самостійно? (Ситуація може відрізнятись у різних країнах. Люди в Європі досі цінують свої городи навіть через 70 років після закінчення Другої світової війни, а ось у США так звані сади перемоги були тимчасовим явищем.) Чи зможуть підприємства знову впевнено наймати людей? Що ще важливіше, чи зможуть споживачі почати без остраху витрачати кошти? Який відсоток підприємств, які закрилися, зможе заново відкритись? Чи людей знову наймають, чи знижується рівень безробіття? Або ми миримося з тим, що The Economist називає «Економіка на 90%» (заголовок звучить ніби не надто погано, але насправді він являє собою найбільший економічний спад за останні 70 років).

Незалежно від абсолютної величини економічного відновлення, результат, швидше за все, буде безповоротно відрізнятися від того, що було в минулому. Нещодавно Бен Еванс написав чудовий твір про те, як інколи в нас перед очима очевидні ознаки невідворотної катастрофи, а ми на них не зважаємо. Blackberry настав кінець з тієї миті, коли вперше був представлений iPhone; але знадобилося чотири роки, щоб він «прийшов». Те саме стосувалося цифрових камер, хоча спочатку цифровики замінили Polaroid, «мильниці», а далі — високоякісні плівкові фотоапарати, за декілька етапів. А інколи колапс, який відбувається надто повільно, підштовхує подія, яка нібито з ним не пов’язана. Друкована реклама була в занепаді у 2009 році, але вона буквально обвалилася в період післякризового відновлення й так і не відновилася. Замість неї на ринок увірвалася цифрова реклама.

Так само з року в рік зростає частка онлайн-комерції на ринку, але зараз може бути саме той момент, коли вона переважить на шальках терезів, і більша частина торгівлі «наживо» вже не повернеться. Те саме стосується роботи з дому. Як сказав Еванс, «Чимало галузей, схоже, очікує десятиліття невідворотних змін, що відбудуться за якийсь тиждень».

 • Чи є важливі нововведення, які набирають популярність? Дослідники в Ізраїлі запропонували модель відновлення бізнесу, в якій люди працюють чотири денні зміни, а потім проводять десять днів у самоізоляції. Згідно з їхніми розрахунками, це повинно знизити поширення вірусу настільки ж ефективно, як повна самоізоляція, при цьому більше людей та підприємств зможе повернутися до роботи. Чи можуть такі експерименти призвести до постійних змін у графіках роботи та навчання? Чи будуть введені інші зміни, які вже давно обговорюються, спрямовані безпосередньо на населення, такі як універсальний базовий дохід або коротший робочий тиждень? З такими сценаріями можна чимало поміркувати, і завдяки їм ви навчитеся бути уважнішими до сигналів про те, що світ схиляється до нового та несподіваного напрямку. Як уряди будуть покривати вартість кризи і якими будуть економічні наслідки? Є люди, які поділяють думку Рея Даліо, що друк грошей для компенсації кризи насправді розв’язує давню боргову кризу, яка б наздогнала нас в будь-якому випадку. Інші не згодні.
 • Чи стійкі бізнес-моделі в нових умовах? Багато підприємств, наприклад, авіакомпаній, дуже жорстко налаштовані на повну зайнятість. Якщо кількість пасажирів у літаках знизиться вдвічі, чи стане вартість польотів колись достатньо низькою, щоб забезпечувати той потік пасажирів, який ми мали до пандемії? Те саме стосується ресторанів, де гості їдять на місці й прибутковість яких залежить від можливості забезпечити необхідний потік клієнтів. Не забуваймо про спортивні заходи, парки розваг та тому подібне, які теж постраждають від тих же проблем. Uber і Lyft вже не змогли досягти прибутковості, оскільки вони надавали субсидії для зниження ціни для пасажирів. Можливо, перевезення «на вимогу» були чимсь химерним і назавжди відійдуть у минуле? Або, можливо, ці компанії по мірі розвитку моделі замінять інші, як AOL поступилася онлайн-лідерством Yahoo!, яка своєю чергою поступилася Google? (Не сумніваюся, що алгоритмічні бізнес-моделі «на вимогу», все ще перебувають на початковому етапі.)

Звичайно, ці теми постійно підіймають у новинах. Ви не можете їх уникнути, але можете і повинні сформувати власну оцінку подій, які є підґрунтям для цих новин, та їхнє значення для вашої стратегії. Які вектори описує ця сукупність новин? Якщо подивитися якомога більше новин, а тоді уявити репортажі як поздовжні кластери з певною силою і напрямком, чи проявляються якісь моделі?

Що ще важливіше, знайдіть вектори, характерні для вашого бізнесу, які стануть «альфою» — так інвестори називають підвищені прибутки у порівнянні з базовим або середнім показником. Через те, що такі вектори допомагають чи заважають тим чи іншим сегментам ринку, може виникнути потреба змінити стратегію.

Хоча деякі сегменти, які раніше були успішними в Кремнієвій Долині, такі як транспорт на вимогу та оренда житла, сильно постраждали від кризи, інші, такі як доставка їжі, — на зльоті.  Хмарні обчислення, стрімінгові сервіси, нові джерела великих даних та найкращі інструменти для управління ними значно зросли у попиті, як ніколи раніше.

Проводячи оцінку векторів, варто пам’ятати, що несподівані інвестиції можуть принести небачений результат та прибуток. Можливо, існують ринки, в які ви вірите і які можуть посприяти вашим клієнтам, тож з ними можна отримати результат попри деякі труднощі. Також майте на увазі, що найкращий час для придбання частки ринку — коли він дешевий. Для O’Reilly така тактика спрацювала для багатьох технологій: ми ставили зовсім не на очевидно переможні речі. Гонитва за популярними тенденціями — сфера жорстокої конкуренції. Основа стійкої стратегії — чітко продумати, у кого є потреба у вас і ваших продуктах і як ви можете допомогти вашим клієнтам.

  1. Розробка надійної стратегії

«Тактика — це те, що ти робиш, коли є що робити; стратегія — це те, що ти робиш, коли робити нічого». — польський майстер шахів Савелій Тартаковер

Одна з моїх улюблених ідей з планування сценаріїв — пошук «надійної стратегії», яка зможе вистояти проти різноманітних потенційних результатів. Враховуючи, що майбутнє все одно відрізнятиметься від ваши[ сценаріїв, вам потрібно вирішити, що варто зробити зараз, щоб бути у більш виграшній позиції в майбутньому, всупереч розвитку подій.

Лоренс Вілкінсон прокоментував: «Сучасне становище — це нагадування, що хоча “надійність”, безумовно, означає гнучкість, здатність адаптуватися, схильність до навчання тощо, це також означає “стійкість”. Використання моделі сценаріїв передбачає одну річ, яку важко здійснити — це необхідність пожертвувати хоча б деякою ефективністю, щоб залишити собі простір для маневру, для прийняття рішень і реакції на виклики майбутнього… тобто простір для ефективності».

Надійна стратегія повинна враховувати ваші власні ресурси та часові рамки. Наприклад, я нещодавно спілкувався з одним підприємцем у сфері програмування великих даних. Його мета до COVID полягала в тому, щоб отримати більший відсоток доходу компанії від ліцензій на програмне забезпечення, ніж від послуг, тому що інвестори, можливі покупці та державні ринки цінують повторювані доходи від програмного забезпечення набагато більше, ніж дохід від послуг. Але, оскільки було невідомо, чи будуть венчурні інвестиції доступні у майбутньому, а інвестори цінують швидке зростання без прибутків, він дійшов висновку, що наявність більшої кількості послуг, які приносять стабільний дохід, може бути на цей час більш надійною бізнес-моделлю.

Я був радий це чути, бо в мене віддавна є стратегічне упередження, що варто обирати ринок, де час твій союзник, а не ворог, і це здається особливо доречним у ці часи. Як часто казав мені колишній інвестор (і член правління O’Reilly) Білл Джейнвей, «корпоративне щастя — це позитивний потік грошових коштів». Ми в O’Reilly відмовилися нарощувати бізнес з великою швидкістю, але без прибутків, хоча це й допомогло б нам отримати хорошу оцінку на фондовому ринку — ми б стали одними з переможців у сфері з високою конкуренцією. Натомість, ми вирішили стати черепахою у цих перегонах — повільно і надійно нарощувати бізнес, при цьому маючи прибутки та приток капіталу від клієнтів.

Ми користуємося цією стратегією навіть при інвестуванні. Протягом останніх п’яти років Брайс Робертс, мій партнер у компанії O’Reilly AlphaTech Ventures, керував проектом під назвою indie.vc, який зосереджується на прибуткових підприємствах, що приносять гроші, а ставить на високе зростання та швидкий вихід (хоча, як виявилося, ці фактори не взаємозаперечні.)

Якщо ви працюєте у стартапі з венчурним капіталом і не розглядаєте сценарій, при якому розцінки обвалюються, а скорочення досягають рівня кінця дев’яностих або гірше, ваші міркування недостатньо сміливі. У багатьох сценаріях майбутнього компанії без доходів, які фінансуються венчурним капіталом і сподіваються на те, що їх придбають або поглинуть, швидше за все, збанкрутують або, в кращому випадку, їх викуплять заради талановитих працівників.

Якщо ви займаєтесь бізнесом, сильна фінансова позиція — це надійно. Розв’язання реальних проблем та надання клієнтам того, що вони потребують за реальну вартість, — це надійно. Забезпечити себе та своїх працівників знаннями, вміннями та готовністю гнучко та швидко реагувати на нові виклики — це надійно. Знати, як відійти від того, що ти робив раніше, але що вже не працює, та повністю осягнути нові можливості — це надійно. Пошук нових союзників та співпраця з ними для досягнення великих цілей — це більш надійно, ніж конкуренція, де переможець отримує все.

Хапайся за майбутнє, а не тримайся за минуле.

  1. Що не надійно

«Усі помилки на дошці, чекають свого часу». — теж Савелій Тартаковер

Пандемія COVID-19 виявила слабкі сторони, які раніше сприймалися як належне. Наша дивовижна, глобалізована, взаємопов’язана, вчасна економіка виявилася вразливою. Оскільки компанії оптимізували фінансову ефективність, а не стійкість, виникли перебої в ланцюгах постачання, які швидко поширилися і після яких важко відновитися. Від дефіциту запчастин для айфонів до гниття їжі на полях у той самий час, коли люди голодують,  і до великих компаній, які потребують дотацій, бо вони десятиліттями вкладали весь капітал у зворотній викуп власних акційвочевидь, щось має змінитися.

Заохочувати людей позичати гроші, щоб вони могли купувати речі, які їм не потрібні — це не стійкість. Створення товарів, розрахованих на те, щоб скористатися ними лише декілька разів, а потім викинути, а не зберегти для нащадків — це не стійкість. Продаж людям продуктів, які шкодять їм — це не стійкість.

Хоча економісти роками нас попереджали, що витрати однієї людини — це дохід іншої та що невпинне скорочення зарплат одного дня призведе до економічного колапсу, ми отримали жорстку демонстрацію того, що виробники і споживачі — це одні й ті самі люди. Як Ерік Лью і Нік Ганауер писали майже десятиліття тому, ми отримали змогу згадати, що «ми всі у кращому становищі, коли всі ми у кращому становищі». Пересічній людині рідко випадає шанс чітко побачити відокремленість фондового ринку та економіки. Настав час перестати прикидатися, що те, що добре для Волл-стріт, добре для Америки.

Якщо згадати соціальні зобов’язання, які на себе взяв бізнес у період після Другої Світової Війни, вони здаються надійнішими, аніж зосередженість на нарощуванні прибутків та завищенні вартості акцій. Коли компанії покладаються на свої громади, коли ми інвестуємо в дослідження й розробку та у виготовлення товарів, коли ми вкладаємося в навчання своїх співробітників та виплачуємо щедру заробітну плату й надаємо пільги, щоб працівники та їхні сім’ї могли жити як середній клас — компанії теж стають міцнішими. Рух B-Corp — сучасне відлуння післявоєнного періоду; можна прослідкувати за тим, як все більше компаній змінюють свій підхід з вартісно-орієнтованого на цілісний, який зосереджений на оцінці місця компанії у суспільстві та їхній взаємодії.

Криза також нагадала, що нам потрібен уряд, який зможе втрутитися за потреби, який зможе передбачити негативні наслідки та виступатиме резервуаром капіталовкладень. Нам потрібно припинити знецінювати нашу здатність до колективних дій; нам потрібно припинити вдавати, ніби ринок, зможе якнайкраще розв’язати будь-яку проблему, якщо його не чіпати. Як закликає нас економіст Маріана Маццукато, ми повинні заново відкрити для себе суспільне призначення.

Тепер, коли у нас десятки мільйонів безробітних американців та економіка, що стрімко скочується в безодню кризи, набагато стійкіша стратегія для країни в цілому може містити радикальні зміни політики, які стосуватимуться вразливих точок, виявлених пандемією COVID-19. Нам потрібно термінове посилення мережі соціального захисту; при цьому недостатньо просто вкладати гроші в компанії, очікуючи, що «ринок» сам все зробить правильно.

Якщо люди не зможуть повернутися на колишні робочі місця, яку нову роботу треба буде виконувати? Якщо достатньо компаній розпадеться внаслідок ізоляції, можливо, уряду доведеться «вручну» запустити економічний цикл. Уряд мусить виступити взяти на себе роль лідера просвітництва, покупця товарів бізнесу, а в крайньому разі — роботодавця, як він це робив в минулому, коли траплялися катастрофи такого ж масштабу.  Для відстеження контактів може знадобитися допомога сотні тисяч людей; людям, які не мають місця для самоізоляції, слід знайти альтернативне житло; якщо літні люди найбільш вразливі до пандемії, то ті, хто пережили цю хворобу, можуть працювати доглядальниками; але крім цього, уряд може залучити людей до відновлення нашої інфраструктури, яка поступово розвалюється, та вкласти кошти у запобігання майбутнім кризам.

Майте на увазі, що це можна зробити в декілька способів. Нещодавно опублікований матеріал Зейнеп Туфекші про успіх Гонконгу в боротьбі проти пандемії говорить про те, що цього результату досягли не шляхом урядового управління зверху вниз, а навпаки, на основі самоорганізованого руху знизу вгору, що виник на базі антиурядових протестів 2019 року. Для тих із нас, хто вважає, що питання врядування за межами нашої компетенції та краще залишити їх іншим, це нагадування, що байдужість й апатія — не стратегії стійкості. Зрештою, врядування — це те, що ми погоджуємося робити разом. Це механізм співпраці в масштабі. Туфекші описує Гонконг з новим видом самоврядування, який утворився для протидії кризі, що зростала, і це одна з найбільш обнадійливих новин із майбутнього, які ми бачили дотепер.

Але куди ми спрямуємо свою енергію, коли нагальна потреба в опіці один над одним під час епідемії мине?

Як пропонується в цитаті Джареда Даймонда на початку цього матеріалу, можливо, наша найміцніша стратегія для перезавантаження економіки (та побудови наступного покоління бізнесу з великими статками) полягає в тому, щоб звернути нашу увагу на все більшу проблему зміни клімату. У своїй майбутній книзі Сол Ґріффіт чудово подає ідею, що боротьба з кліматичною кризою — ймовірно, найбільш надійна реакція на кризу, в якій ми опинилися зараз:

“Пандемія, великі депресії, війни — все це потребує незвичайного рівня економічної стимуляції та творчості. Є лише кілька проектів, достатньо великих, щоб обґрунтувати необхідну кількість стимуляції для подолання надзвичайних ситуацій в економіці в таких великих масштабах. Побудова інфраструктури для подолання зміни клімату — це саме такий проект; можливо, єдиний проект, достатньо великий, щоб повернути США та світ до роботи та процвітання після COVID-19. Давайте вб’ємо двох зайців одним ударом; стимул, необхідний для відновлення після COVID-19, повинен бути спрямований на створення інфраструктури для боротьби зі зміною клімату у 21-му столітті — найбільшою пандемією з усіх».

Економістка Карлота Перес натякнула, що якщо піти цим шляхом, ми можемо опинитися на порозі нової ери інновацій та процвітання. Навіть не думаймо про те, щоб повертатися до колишньої «норми»! Якщо нам вдасться впоратися з кризами 21-го століття, наше майбутнє може бути кращим, ніж наше минуле!

Оригінал тексту “Welcome to the 21st Century. How To Plan For The Post-Covid Future” на сайті Тіма О’Рейлі

Щира подяка за переклад команді OSMS Ukraine
Текст перекладали Павліна Грабова, Назаренко Валерія, та Курах Артур. Редактори — Наталія Сліпенко та Харчук Тетяна.

У нас ще багато цікавих матеріалів в роботі, і ваша підтримка б дуже допомогла прискорити публікації. Якщо маєте можливість — допоможіть будь ласка ГО Мейкер Хаб. Дякуємо!