Оригинальний матеріал розміщено на сайті Na chasi.

EdPro Amperia

Одна коробка з усім для проведення 100% лабораторних та 75% демонстраційних робіт з електрики в школах — це набір EdPro Amperia. Його розробники, компанія EdPro, запевняють, що йому немає аналогів у світі. Детальніше про сам набір, історію створення, завдання та виклики, які постали перед компанією під час розробки — Наталія Табачин, співзасновниця EdPro.

Ідея EdPro Amperia
На початку цього літа минуло три роки з моменту, коли ідеями про його створення вперше обмінялися співзасновник компанії EdPro Андрій Табачин та фізик-теоретик, викладач УКУ Олег Фаренюк. Назву, до речі, придумали набагато пізніше. За цей період команді з шести людей вдалося створити та налагодити виробництво набору з розумними вимірювальними приладами та джерелами електричного струму в поєднанні з класичним обладнанням, аналогів якому в світі немає.

Як показати дітям, наскільки цікавими можуть бути досліди на уроках фізики, якщо обладнання або застаріле, або його зовсім нема? Саме ця потреба освітніх закладів підштовхнула нас шукати вирішення і працювати над власним винаходом. Три роки тому Андрій Табачин був у складі делегації, яка вивчала стан технічної бази шкіл у Львові. На фотографіях, які він зробив, — перев’язані камінці, гирі. Власне після цих “екскурсій” і ми організували роботу в двох напрямках — покращення кабінетів фізики за допомогою наборів для лабораторних та загальне покращення шкільної технічної бази — це потужні інтерактивні панелі з освітнім наповненням.

Поки шестеро людей працювали над розробкою EdPro Amperia, компанія EdPro встигла “осучаснити” українські школи інтерактивними панелями нового покоління та запропонувала програмне забезпечення для 1-11-х класів mozaBook. Щоб інтерактивне обладнання не було просто “великим екраном як телевізор” у класі, для нього знайшли і переклали українською якісну “начинку” з інструментами для учителів — діти відразу зацікавилися і на перервах дивилися різні 3D, розбиралися з програмою на інтерактивній панелі, навіть показували учителям, як це працює.

З якісними програмами і сучасним обладнанням стереотип “сучасні діти не хочуть вчитися” пропадає. Дивлячись на зацікавлення дітей технологіями, хотілося завершити свій набір для лабораторних, але ця історія виявилась іншою, ніж планувалося.

Як усе починалося і чим завершилося
Стартували у 2016-му, дуже швидко зробили перший прототип і тоді зрозуміли, що не все так просто. За словами Андрія Табачина, проект планували завершити за рік. Та від першого прототипу до фінальної версії минуло цілих три — після 5-ї версії розробки створили власний дизайн, купили обладнання для виготовлення друкованих плат з компонентами, розпочали виробництво та оголосили передзамовлення. У вересні 2019-го плануємо робити перші постачання у школи.

Хотілося б ще сказати кілька слів про враження від дослідження ринку навчального обладнання. Здавалося б, у чому проблема? Вибираєш нове обладнання, закуповуєш — і вчителі та учні працюють.

Коли ми дослідили, що є на ринку, виявилося, що в основному там “китайський шлак”, який швидко ламається. Також є дуже дороге німецьке обладнання, яке у кінцевому результаті не далеко втекло за якістю, просто запаковане у кращу коробку. Ще є модні сенсори, на яких можна виміряти показники, але як їх з’єднати з класичним обладнанням? Думали, що це проблема на українському ринку, а у світі є нормальне обладнання. Співзасновник EdPro Юрій Табачин поїхав в Америку. Ми були на складі шкільного обладнання найбільшого дистриб’ютора. Реально у них така ж ситуація, як у нас. Крім того, таке обладнання в американських закладах освіти рахується, як роздатковий матеріал. Один-два рази використали і купили нове. У нас таких бюджетних можливостей немає, щоб на кожне заняття купувати окремі набори.

Що дало дослідження ринку шкільного обладнання?
Саме ці дослідження, поїздки та спілкування з фізиками підказали, що найкраще розробити набір, якій поєднує класичне обладнання і сучасні сенсорні прилади, щоб він був комплексним та надійним в експлуатації. Думали, з чого почати? Механіка, оптика, термодинаміка, електрика… Вибрали електрику. Це дуже об’ємна тема, майже у кожному класі є уроки з електрики. На це витрачають багато часу і для таких лабораторних обладнання дуже дороге, навідміну від, скажімо механіки, де можна обійтися гирями та камінцями. Для експериментів з електрики потрібні прилади, блок живлення. А ще — ремонт приміщень, щоб класи чи навіть парти були обладнані розетками на 36 чи 12В. Як ці всі нюанси можна вирішити в одному комплекті, наші експерти обговорювали з учителями та учнями на різних етапах розробки.

Комплексність 
Одна упаковка з набором та методичкою, де є все для того, щоб провести лабораторну з електрики будь-де. Наприклад, учитель видав дітям набір, зробили лабораторну, перевіряє цілісність і забирає.

Зручність та зрозумілість
Лабораторні мають складалися швидко. Як у школах часто буває, дослід проводять хвилин 40, а потім у тебе є 5 хвилин, щоб його проаналізувати, дати якийсь відгук, — це ж не реально. Тому ми хотіли, щоб не тільки технічно обдаровані учні могли складати схеми, а будь-яка дитина з цим справились.

Такий набір розрахований для 4-6 учнів, щоб вони працювали ефективно. Тобто, виходить десь вісім наборів на клас.

Набір зрозумілий дітям — як  користуватися блоками і розміщувати на дошці, як складати схему з гнучкими контактами — за 5 хв можна розібратися.

Автономність
Нам було важливо зробити автономний набір, з яким можна провести дослід в будь-якому приміщенні, навіть зовсім необладнаному класі. Ніяких розеток, усе має бути на батарейках, зарядили акумулятори для блоку живлення та вимірювального приладу і працюєте далі.

Компактність
В упаковці все має бути поскладано, а не насипом в одній купі, а ви собі розбирайтеся. Це ж класно, якщо в учителя є завжди укомплектований набір, коли у ящичку все на своїх місцях, працювати дуже зручно.

Факапи, а як же без них?
Кожен наступний етап розробки починався з “це ж не реально зробити”, але після гарячих суперечок між інженером, фізиком та програмістом робили нову версію. За словами Олега Фаренюка, всього було 5 робочих версій. Перший працюючий екземпляр, з яким ми ходили у школу і тестували з дітьми, мав маленький екран, у нього були контакти не магнітні, а “бананові” — побачили, що це рішення не працює. По-перше, екран замалий — там нічого не видно. По-друге, банановий контакт дуже великий і коли ви його витягаєте, то він руйнує всю схему, а схема виходить дуже громіздкою. Після усіх переробок у кінцевому результаті ми прийшли до такого вигляду — великий екран, контакти зручні, трансформатор та мотор удосконалили. І протягом цих трьох років з кожною версією ми ходили в школи, перевіряли все на практиці.

Коли ми користувалися класичними мультиметрами, була проблема, що за одну лабораторну, як мінімум, один прилад згоряв. Покрутили, дали завелику напругу чи струм і все — запобіжник вилітає. Але це показало нам, що потрібен вимірювальний прилад, який не можливо спалити. Якби ви його не під’єднали й не покрутили, він не палиться. Звичайно, не у мережі 220В. А у застосуванні з нашим набором він не згорить!

Особливості EdPro Amperia


Усі елементи відкриті 

Користувач бачить, з чого складаються елементи набору, як їх під’єднувати. Це не чорний ящик, що незрозуміло як працює. Для нас такою важливою була наочність та зрозумілість усіх складових набору для користувачів, бо часто сенсорні прилади сприймаються дітьми як магія. Олег Фаренюк зазначив, що у школах важливо показати дітям, як працюють на практиці закони та формули.

Унікальні властивості блоку живлення

Він має постійний та змінний струм, на ньому можна змінювати напругу, працює на батарейках — зарядили і весь день можна робити лабораторні. Ще він має wi-fi, ви можете приєднатися і всі дані з приладу бачити у себе на екрані комп’ютера чи інтерактивної панелі. Він керований — ви можете ззовні змінювати на приладі напругу. Тобто, програмно все налаштували і швидко провели дослід. На ринку приладів для шкільної освіти в світі немає аналогів такому приладу.

Контакти власної розробки

Суперунікальність набору — це магнітні контакти власної розробки. Вони дозволяють легко будувати розгалужені схеми. Блоки виготовлені таким чином, що ви можете одним рухом примагнітити контакт і зібрати потрібну схему. Це інновація на ринку навчального обладнання.

Сучасний дизайн 

З першого погляду на EdPro Amperia діти розуміють — це сучасна історія. Коли вони бачать деталі набору, відразу загоряються і починають складати схеми, їм цікаво зробити лабораторну.

Як запевняє Олег Фаренюк, з нашим набором можна виконувати будь-які лабораторні за шкільною методичкою з поправкою на особливості приладів. А Андрій Табачин вважає однозначною перевагою те, що з такими приладами діти будуть аналізувати фізичні закони чи думати над поставленими завданнями, а не над тим, як же зняти потрібний показник.